Szent István nyomában a Rubiconnal

Ünnepélyes keretek között mutatták be a Rubicon történelmi magazin tematikus számát. A „Szent István nyomában - Fehérvár a magyar koronázóváros" címmel megjelent folyóiratot a város polgármestere ajánlotta az olvasók figyelmébe. A történelmi folyóiratot minden székesfehérvári postaládába bedobják.

A 2013-as Szent István Emlékév előtt tisztelegve Székesfehérvár történelméről szóló tematikus számmal jelentkezett a Rubicon folyóirat. A „Szent István nyomában – Fehérvár a magyar koronázóváros" című lapszámot ünnepélyes keretek között mutatták be pénteken. A Városháza nagytanácstermében rendezett programon részt vett Székesfehérvár polgármestere, a város több képviselője, a Székesfehérvári Szenátus, a Humán Közszolgálati Szakbizottság és a 2013-as Emlékbizottság tagjai, valamint az Emlékév programjait segítő önkéntesek is.

„Amikor a Szent István Emlékévet meghirdettük fontos cél volt, hogy Fehérvár múltját, értékeit minél többen ismerhessék meg nem csak a városban, hanem az ország határain belül és kívül. Nagy öröm számunkra, hogy egy olyan mértékadó folyóirat, mint a Rubicon egy egész számot szentel Székesfehérvárnak, a koronázóvárosnak." - mondta el Székesfehérvár polgármestere a különszám ünnepélyes bemutatóján. „A körültekintő igényességgel készült cikkeket, fotókat és illusztrációkat bemutató kiadvány újabb kapocs, amely összeköti a fehérváriak közösségét, emlékezetessé teszi a 2013-as Szent István Emlékévet és segít megvalósítani azt a célt, hogy mindenki részese legyen ennek az ünnepi időszaknak!" Székesfehérvár Önkormányzatának ajándékaként a történelmi folyóiratot ingyen eljuttatják minden székesfehérvári háztartásba a következő hetekben.

A folyóirat bemutatóján jelen volt a Rubicon főszerkesztője, Rácz Árpád, valamint a szerzők közül Hahner Péter, Hermann Róbert és Mózessy Gergely, akikkel a most megjelent írások kapcsán Csurgai Horváth József, a 2013-as Emlékbizottság elnöke beszélgetett. A történelmi magazin állandó szerzői mellett a tematikus számban székesfehérvári szakemberek tanulmányai jelentek meg. A Szent István Király Múzeum antropológusa, Rácz Piroska Szent István ereklyéiről, míg Gärtner Petra művészettörténész az 1938-ban kialakított Romkertről írt. Hermann Róbert történész 1848-1849-es két fehérvári felkelésről szóló esszéje mellett olvashatunk az 1938-as Szent István-emlékév székesfehérvári eseményeiről Csurgai Horváth Gergely írásában.

A 75 évvel ezelőtti egyházi eseményeket Mózessy Gergely, a Püspöki Levéltár igazgatója foglalta össze. Ujváry Gábor történész, a Kodolányi János Főiskola Történelem Tanszékének vezetője Székesfehérvár és a magyar kultúrpolitika kapcsolatát vizsgálja a 20. század első felében. A Rubicon tematikus számában megtalálható még Csurgai Horváth József a hazai iparfejlesztés apostoláról, gróf Zichy Jenőről, Kovács Péter pedig a Bory-várról szóló összefoglalója.

A Rubicon történelmi magazin online plusz rovatában további öt írás szerepel, amelyek között Aba-Novák Vilmosról, Bory Jenő alkotásairól, valamint az 1930-as évek székesfehérvári eseményeiről is olvashatnak az érdeklődők.

Eseménynaptár

2024 Szeptember

H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
 
      
1
35
2
3
4
5
6
7
8
36
9
10
11
12
13
14
15
37
16
17
18
19
20
21
22
38
23
24
25
26
27
28
29
39
30
      
40